Kestlike toodete ökodisaini määrus

30. märtsil 2022 võttis komisjon vastu meetmepaketi, mille abil soovitakse muuta kestlikud tooted ELis normiks. Esitatud ettepanekud on väga olulised Euroopa rohelise kokkuleppe – Euroopa majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta EL õiglasemaks ja jõukamaks ühiskonnaks – eesmärkide ning 2020. aasta ringmajanduse tegevuskava peamiste tegevussuundade rakendamise seisukohast. Need aitavad saavutada ELi keskkonna- ja kliimaeesmärke, kahekordistada materjaliringlusmäära ja saavutada 2030. aastaks ELi energiatõhususeesmärgid.

Praegune majandusmudel põhineb ikka veel põhimõttel „hangi-tooda-asenda“. Sellega ammendatakse loodusvarad, saastatakse keskkonda ning kahjustatakse elurikkust ja kliimat. Samuti muudab see Euroopa sõltuvaks mujalt pärit ressurssidest. Nende probleemide lahendamiseks soovib EL minna üle kestlikumatel toodetel põhinevale ringmajanduse mudelile.

Tänu toodete keskkonnamõju käsitlemisele kogu nende olelusringi jooksul ja nende kasutusea pikendamisele muudetakse ELis pakutavad tooted kestlikumaks, ringluspõhisemaks ja ressursitõhusamaks. Kestlikumad tooted, nagu elektroonika, mööbel ja tekstiil, aitavad suurendada ELi majanduse vastupidavust.

Kestlikke tooteid käsitlevate komisjoni algatuste eesmärk on tagada, et 2030. aastaks

  • kavandatakse märkimisväärne osa ELi turul olevatest toodetest nii, et need oleksid vastupidavamad ning energia- ja ressursitõhusad, parandatavad ja ringlussevõetavad ning neis kasutataks eelisjärjekorras ringlussevõetud materjale;
  • saavad ettevõtjad kõikjalt maailmast konkureerida võrdsetel tingimustel, ilma et need ettevõtjad, kes jätavad keskkonnakahju ühiskonna kanda, saaksid pakkuda madalamat hinda;
  • saavad tarbijad kestlikumate valikute tegemiseks vajalikku teavet, nad on paremini kaitstud rohepöördele kahjulike tavade eest ja nende ostetud toodete kasutusiga on pikem;
  • on ettevõtjatel juurdepääs andmetele, mis võimaldavad neil muuta oma tooted ja ärimudelid keskkonnasäästlikuks ja ringluspõhiseks.
Kestlikud tooted1

Ettepanekus esitatakse raamistik konkreetsetele tooterühmadele ökodisaininõuete kehtestamiseks, et oluliselt parandada nende ringlust, energiatõhusust ja muid keskkonnasäästlikkusaspekte. See võimaldab kehtestada tulemuslikkus- ja teabeesitusnõuded peaaegu kõigile ELi turule lastava füüsilise kauba kategooriatele (mõne märkimisväärse erandiga, nagu määruses (EÜ) nr 178/2002 määratletud toit ja sööt). Tooterühmadele, millel on piisavalt ühiseid omadusi, võib raamistiku kohaselt kehtestada ka horisontaalsed eeskirjad.

Raamistik võimaldab kehtestada mitmesuguseid nõudeid, sealhulgas selliseid, mis käsitlevad

  • toote vastupidavust, korduskasutatavust, uuendatavust ja parandatavust;
  • ringlust takistavate ainete sisaldust;
  • energia- ja ressursitõhusust;
  • ringlussevõetud materjali sisaldust;
  • taastootmist ja ringlussevõttu;
  • CO2 jalajälge ja keskkonnajalajälge;
  • teabe esitamist, sh digitaalset tootepassi.

Uue digitaalse tootepassiga antakse teavet toodete keskkonnasäästlikkuse kohta. See peaks aitama tarbijatel ja ettevõtjatel teha toodete ostmisel teadlikke valikuid, hõlbustama parandamist ja ringlussevõttu ning suurendama toodete olelusringi keskkonnamõju läbipaistvust. Samuti peaks tootepass aitama riigiasutustel teha paremini kontrolle.

Uue kestlike toodete raamistikuga võidakse 2030. aastaks säästa 132 miljonit naftaekvivalenttonni primaarenergiat. See vastab ligikaudu 150 miljardile kuupmeetrile maagaasile, mis on peaaegu samaväärne Venemaa gaasi impordiga ELi.