Korduskasutatavate nõude renditeenused

Alates 01.01.2024 on üleriigiliselt avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Sätte eesmärk on parandada inimeste jäätmealast keskkonnateadlikkust, vähendada avalikel üritustel tekkivate jäätmete kogust ja prügistamist, sealhulgas mereprügi teket ning edendada ringmajanduslike ärimudelite teket, luues nõudluse korduskasutussüsteemide järele.

Eestis on mitmeid teenusepakkujaid, kes pakuvad laenutusnõusid erinevateks sündmusteks. Nõude laenutusteenust on edukalt kasutatud nii muusikafestivalidel (Viljandi folk, I Land Sound, Noorte Laulu- ja Tantsupidu ) kui ka spordivõistlustel, konverentsidel ja linnaruumifestivalidel. 

Eestis on mitmeid teenusepakkujaid, kes pakuvad nii rendinõusid aga ka traditsioonilist cateringi teenust, selliselt, et välditakse ühekordsete nõude kasutamist.

Neid ettevõtteid on mitmeid ning nimekiri täieneb uute lahendustega, aga näiteks rendinõude teenuseid pakuvad: ringkarp, ringo, topsiring, panditpos, peobox, rohetops, greencup, rendinõud. Nende ettevõtete kohta saab infot nende kodulehtedelt. 

Üldised soovitused, kuidas ise ületarbimist vältida:

1. Võta kaasa oma korduskasutatavad nõud. Parim viis festivaliks, kus ühekordsed nõud on keelatud, ette valmistuda, on omada oma korduskasutatavaid nõusid ja söögiriistu. Paki kaasa kerge ja vastupidav söögi- ja jooginõude komplekt, sealhulgas korduskasutatavad taldrikud, kahvlid, noad ja pokaalid . See mitte ainult ei aita säästa keskkonda, vaid tagab ka isikliku hügieeni ja annab sulle võimaluse valida oma lemmikstiilis nõud. 

2. Mõtle praktilisusele. Valides korduskasutatavaid nõusid ja pokaale festivaliks, keskendu nende praktilisusele. Vali kerged, kuid vastupidavad materjalid, näiteks kvaliteetne plastik, mille lubatud pesukordade arv oleks võimalikult suur, et nõusid oleks võimalik pikemat aega kasutuses hoida. Veendu, et nõud oleksid hõlpsasti puhastatavad ning pakendamisel ja ladustamisel mugavad. Samuti võid kaaluda sinna juurde kompaktset kandekotti, et neid lihtsalt kaasas kanda ja hoida. 

3. Hoia nõude puhtust. Festivalidel puutud sageli kokku suure rahvahulgaga ja piiratud pesemisvõimalustega. Seetõttu on oluline hoida oma taaskasutatavad nõud puhtana ja hügieenilisena. Võta kaasa mõned tavalised salvrätikud, pesuvahendiga täidetud väike pihustuspudel , et saaksid vajadusel nõusid kiiresti puhastada. Samuti on mõistlik nõusid enne ja pärast kasutamist kontrollida ning veenduda, et need oleksid korralikult kuivanud, et vältida ebameeldiva lõhna või bakterite teket. 

4. Väldi raiskamist. Kui sul on vaja festivali toidu ja jookide jaoks kasutada korduskasutatavaid nõusid, siis mõtle enne tellimist hoolikalt, et vältida toidu raiskamist. Tee teadlikke valikuid ja telli ainult seda, mida suudad ära süüa või juua. See aitab vähendada nii jäätmeteket kui ka sinu enda muret, sest vähemate toidujääkidega on lihtsam hakkama saada. 

5. Austa ümbrust. Festivalid toimuvad sageli kaunis looduskeskkonnas, mida tuleb hoida ja säilitada puhtana. Ära viska korduskasutatavaid nõusid ja pokaale lihtsalt maha, vaid võta enda nõud kenasti koju kaasa, et saaksid neid ka järgmisel festivalil kasutada. Kui kasutad festivalilt saadud korduvkasutatavaid nõusid, siis vii need kindlasti tagasi selleks ettenähtud kogumispunkti, nii saab teenusepakkuja need uuesti kasutusse võtta. Olles vastutustundlik ja austades ümbrust, aitad kaasa festivalikogemuse jätkusuutlikkusele ja saad anda head eeskuju teistele festivalikülastajatele. 

Ühekordsete nõude keelustamine sündmustel võib tunduda alguses väljakutsena, kuid piisava ettevalmistuse ja teadlike valikute abil saab festivalikogemusest siiski rõõmu tunda. Olles varustatud korduskasutatavate nõudega, keskendudes praktilisusele, hoides nõude puhtust, vältides raiskamist ja austades ümbrust, saad tagada meeldiva ja jätkusuutliku festivalikogemuse. Anna eeskuju teistele festivalikülastajatele ja aita kaasa jätkusuutliku festivalikultuuri loomisele.