Tartu Toidujagamine

Tartu Toidujagamine on loodud eesmärgiga vähendada toiduraiskamist. Tegemist on vabatahtlike algatusega ning rõhutatakse, et nad ei ole heategevusorganisatsioon.

Toidujagamine ehk foodsharing sai alguse Saksamaal 2012. aastal ning on levinud mitmel pool Euroopas.

Toiduraiskamine on suur probleem ning sellega on vaja tegeleda. Näiteks ainuüksi kodumajapidamistest leiab suur hulk toidujääke tee prügikasti, olgu selleks mõni tähtaja ületanud leib või on lihtsalt eelmisel päeval liiga suur kogus suppi keedetud, mida ei jaksa ise ära süüa.

Et söögikõlblik toit siiski raisku ei läheks, tulevadki appi toidujagamiskapid. Toidujagamise põhimõte on lihtne - selle kaudu saavad eraisikud, kauplejad ja tootjad pakkuda või koguda toitu, mis muidu ära visataks. 

Banaane ja kapsaid täis toidujagamiskapp

Eesti esimene toidujagamispunkt avati Tartus Karlova linnaosas Barlova baari maja seinal 2019. aastal ning tänu suurele huvile on tänaseks lisandunud veel kaks kappi.

Praegused kolm toidujagamispunkti: Aparaaditehase, Barlova ja Genialistide toidujagamispunkt.

Tulevikuvisioon näeb ette, et lõpuks on oma toidujagamispunkt igas Tartu linnaosas.

Kappide kasutamise reeglid on kirjutatud igale kapile, samuti saab nendega tutvuda ka Tartu Toidujagamise kodulehel ja facebookis. Kõige olulisem on, et kappi jäetav toit oleks söögikõlbulik. Kui oled toidu ise teinud, siis märgi peale olulisemad koostisosad (näiteks allergeenid) ning valmistamise kuupäev.

Kui soovid kappi jätta mõnda toodet, mis soojas hästi ei säili, siis külmkapp on olemas Genialistide toidujagamispunktis.


 

Kodulehele saab SIIT

Tartu Toidujagamise facebook