Väiksema jalajälje jaanuar

Jagame Eesti Rahvusvaheliste Noorte Looduskaitsjate Seltsi üritust "Väiksema jalajälje jaanuar"
Täpsema infoga kursis olemiseks vaata ürituse Facebooki lehte

Mis ? 

Maailmapäästjad, niisama loodushuvilised ja ka need, kes ei ole siiani endas keskkonnamuredega tegelejat leidnud – olete kõik oodatud aasta alguse puhul oma kliimajalajälge vähendama! 

Kliimajalajälje vähendamise võistlus kulgeb jaanuarikuu kestel siin Facebooki ürituse all ja on täiesti tasuta.

Lisaks heale enesetundele ja uutele keskkonnahoidlikele harjumustele loosime agaramate osalejate vahel välja ka Eesti väikeettevõtjate loodussõbralikke tooteid! 

Aga kuidas?

Jaanuari esimestel päevadel tuleb footprintcalculator.org lingil välja arvutada enda ökoloogiline jalajälg. Kui tulemused käes, sisesta need siia  https://forms.gle/yniMSi6nRJeEr6Vc7

Alates 4. jaanuarist ilmub ürituse alla igal jaanuarikuu esmaspäeval ja neljapäeval uus postitus, kus anname hulga konkreetseid ja praktilisi soovitusi, kuidas selles valdkonnas edaspidi oma kliimajalajälge vähendada. Iga teema kohta on võimalik täita ka lühike eneseanalüüsi küsimustik - kõigi osalejate vahel, kes on kuu lõpuks vähemalt viis vastustelehte meile tagasi saatnud, loosime välja loodussõbralikke auhindu!

Kõikide väljakutsete nägemiseks ole kindel, et vajutad OSALEN nuppu iga saabuva esmaspäeva ja neljapäeva juures!

Veebruari esimestel päevadel tuleb samal footprintcalculator.org veebilehel teha sama test, kuid nüüd arvestada enda harjumusi viimase nädala põhjal. Uute tulemuste sisestamiseks lisame siia õigel ajal uue lingi. Viimasel nädalal avaneb osalejatel võimalus ka enda kogemusi kaasteelistega jagada.

Kuid siiski, miks? 

Inimtekkeline kliimamuutus ei ole enam ammu kahtluse all ja on muutunud maailma prioriteediks (Stocker et al., 2014; WHO, 2020).

Ka esmapilgul väikesed muutused on juba oluliselt mõjutamas maailmamere veetaseme tõusu (Nerem et al., 2018), ekstreemsete ilmastikutingimuste sagedamat esinemist (Wuebbles et al., 2017) ja elurikkuse kiiret kadumist (Parry et al. 2007), kui mainida vaid mõnd üksikut inimkonna jätkumise jaoks määrava tähtsusega parameetrit.

Selleks, et hoida sajandi lõpuks maailma keskmise temperatuuri tõus alla 1,5 kraadi võrreldes ajaga enne tööstusrevolutsiooni, on vaja nii riikidevaheliste ühenduste, riikide endi kui ka kodanike ühist panustamist.

Meie usume, et riik algabki just kodanikest. Mõni poliitikki on öelnud, et nad vajavad suurte, vahest esmapilgul ebapopulaarsete otsuste tegemiseks ühiskonna survet.

Seega - mida rohkem keskkonnateadlikke ja kliimasõbralikult elavaid inimesi, seda tõenäolisemalt suudame lumepalli veerema panna. Iial ei tohi mõelda, et me oleme esimesed ja vähese mõjuga - vastupidi, me oleme need VIIMASED, kellest igaüht on vaja selleks, et maailm võiks meile tuttaval kujul ka meie laste ja lastelaste ajal säilida.

Tutvustame selles projektis igapäevaseid, lihtsaid ja praktilisi lahendusi selleks, et üheskoos ka 50 aasta pärast turvalises ja õnnelikus maailmas elada. Suuri kliima- ja keskkonnamuresid on lisaks poliitilistele otsustele võimalik lahendada ka oma koduseinte vahel tehtavate valikutega.

 

Mõned eestikeelsed kokkuvõtted kliimaolukorrast Eestis ja maailmas:

https://www.err.ee/.../uuring-eesti-rikkad-on-euroopa...

https://www.err.ee/.../silvia-lotman-ja-mariliis...

https://www.err.ee/.../el-i-riigid-leppisid-kokku-uhise...

 

Stocker, T. F., Qin, D., Plattner, G. K., Tignor, M. M., Allen, S. K., Boschung, J., ... & Midgley, P. M. (2014). Climate Change 2013: The physical science basis. contribution of working group I to the fifth assessment report of IPCC the intergovernmental panel on climate change.
World Health Organization (WHO), 2020. Health topics, Climate change, WHO Resolutions. https://www.who.int/health-topics/climate-change#tab=tab_3 (kasutatud 30.12.2020)
Nerem, R. S., Beckley, B. D., Fasullo, J. T., Hamlington, B. D., Masters, D., & Mitchum, G. T. (2018). Climate-change–driven accelerated sea-level rise detected in the altimeter era. Proceedings of the National Academy of Sciences, 115(9), 2022–2025. https://doi.org/10.1073/pnas.1717312115
Wuebbles, D. J., Fahey, D. W., & Hibbard, K. A. (2017). Climate science special report: fourth national climate assessment, volume I.
Parry, M. L., Canziani, O. F., Palutikof, J. P., Van Der Linden, P. J., & Hanson, C. E. (2007). IPCC, 2007: climate change 2007: impacts, adaptation and vulnerability. Contribution of working group II to the fourth assessment report of the intergovernmental panel on climate change. Cambridge University Press, Cambridge, UK.