TalTech Mektory Ringmajanduse häkatoni võitja arendab pandipakendite ringluse süsteemi

18.-20. oktoobril 2019, toimus suurejooneline Ringmajanduse häkaton, mida korraldas TalTech Mektory Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus. Tudengid tegelesid 48 tunni jooksul ettevõtete väljakutsetega ringmajanduse ja puhtama tuleviku nimel. Häkaton toimus TalTech Mektory uues Videal Screen X saalis parimate mentorite ja ekspertide juhendamisel. Häkatoni modereeris Osoonist tuntud Kristo Elias. Samuti astusid üles Reet Aus ja Pillirookõrs asutaja Mihkel Tamm. Väljakutseid esitasid Omniva, Lindström, Telia ja Uuskasutuskeskus. Lisaks oli tudengitel võimalus välja tulla enda ideedega.


Häkatoni võitjaks tunnistas žürii meeskonna No?Box, kelle ideeks on pandipakendite ringluse süsteemi loomine toitlustusettevõtetele. Teise koha sai tiim Freshis, kes aitab supermarketitel toiduraiskamist elimineerida. Kolmanda koha pälvis meeskond IAPM, kes loob hoonetele nutikaid ja funktsionaalseid trepikodasid. Ringmajanduse häkatonil osales ligi 100 edumeelset noort, kokku esitati 15 ideed, millest edasi pääses 9. Tiimide ideedele andsid tagasisidet parimad oma ala eksperdid: Ragmar Saksing, Anu Oks, Kaisa Hansen, Minna Maari Harmaala ja Liisa Puusepp. Parimad aitas välja valida investoritest ja ekspertidest koosnev paneel.


Hulgaliselt oli eriauhindu ka järgmistelt toetajatelt ja partneritelt: Telia, Rimi, EstBan, Omniva, Ajujaht, Prototron, Latitude59, sTARTUp Day, Robotex, Potsku OÜ, Kinkston ja Uuskasutuskeskus. Üllatusena tegid tudengite meeled rõõmsaks Premia ja Fresko Jäätisevabrik jäätised. Auhindadele lisaks, ootavad võitjaid kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes (Haaga-Helia University of Applied Sciences) ja Riias (Stockholm School of Economics in Riga) ning Tehnopoli poolt korraldatav inkubatsiooniprogramm Eestis. Kolme riigi tugiorganisatsioonid osalevad NOCCA (Novel Opportunities for new Company Creation and Accelerated growth) projektis, mille eesmärk on luua uusi lahendusi jätkusuutlikuks arenguks, heitmete vähendamiseks ja vananevale põlvkonnale uute teenuste loomiseks.


“Ringmajandus on nutikas majandusmudel, mida rakendades võidavad nii ettevõtted, ühiskond kui ka keskkond. Ringmajanduse heaks näiteks on see, kuidas looduses protsessid toimuvad. Kui sügisel puude lehed langevad muutuvad need huumuseks, mis aitab järgmisel kevadel puul uued lehed kasvatada. Kogu protsessi juures ei teki ühtegi jääki. Sellise põhimõtte järgi peaks toimima kogu majandus: alates toote kontseptsiooni ja disaini loomisest lõpetades sellega, mis saab pärast toote eluea lõppu. Suur rõõm on näha, et ringmajandus ja keskkonnahoid on noorte jaoks järjest olulisem teema. Häkatonilt võrsus mitmeid lootustandvaid ideid, keda erinevate programmide abil edasi aitame.” kommenteeris Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht. Ringmajanduse häkaton sai teoks tänu suurepärastele partneritele, mentoritele, žüriiliikmetele ja loomulikult ideedest tulvil osalejatele. Ringmajandus – olevik ja tulevik uues majandusmudelis. Tegevused toimuvad NOCCA projekti raames. NOCCA (Novel opportunities for new company creation and accelerated growth) on kaheaastane projekt, kus TalTech Mektory teeb koostööd Soome ja Läti partnerite ning Tehnopoliga. Projekti eesmärk on leida lahendusi ja luua innovaatilisi äriideid järgmistes valdkondades: sinine majandus (ringmajandus); roheline majandus; hõbemajandus. 
Projekt toimub perioodil 1.04.2019-30.06.2021 ning on rahastatud Euroopa Regionaalarengu fondist (Kesk-Baltikumi Interreg Programm 2014-2020).