Juhend: Vabanege ohtlikest ainetest oma kodus!
Ohtlikud ained on meie kodudes üldlevinud: enamik esemeid ja tooteid, mida me oma kodumajapidamises iga päev kasutame, on oma omadused saanud teatavate sünteetiliste ainete sisalduse ja lisamise tõttu. Kosmeetikatooted säilivad kauem tänu säilitusainetele, plastist toidupakendite pehmuse ja sileduse tagavad plastifikaatorid ning elutoa kardinad ei sütti tänu leegiaeglustitele. Kahjuks on mõned neist ainetest ohtlikud ja kahjulikud meie tervisele ning keskkonnale.
See juhend töötati välja BEF(Balti Keskkonnafoorum) ja Interreg projekti NonHazCity (www.thinkbefore.eu) raames. Projektimeeskonda kuuluvad partnerid erinevatest Läänemere-äärsetest riikidest, sh eksperdid teadusasutustest, valitsusvälistest organisatsioonidest, kohalikest omavalitsustest ja ettevõtetest. Projekt näitab võimalusi vähendada ohtlike ainete heitkoguseid Läänemerre ülesvoolu asuvatest allikatest: meie igapäevaelust kodudes ja töökohtadest linna.
Esimene samm on teadlikuks saamine ja vabanemine ohtlikest ainetest meie kodudes. See juhend näitab, kuidas seda teha, viies teid toast tuppa läbi kogu majapidamise.
Kas Sa tead, mida Sinu garderoob sisaldab?
Eelista ökosertifikaadiga looduslikke materjale nagu puuvill, lina, vill, nahk, mis on jätkusuutlikud nii keskkonnale kui ka Su tervisele.
Tekstiili- ja moetööstuses kasutatakse üle 20 000 erineva kemikaali. See on umbes 30% kogu maailmas kasutatavatest kemikaalidest!
Kas Sa tegid enne eeltööd kui seinu värvisid?
Elutoas võib leiduda mitmesuguseid ohtlike kemikaalide allikaid. Näiteks kahjulikud leegiaeglustid ja plastifikaatorid, mis eralduvad mööblist, põrandakattest, seinavärvist, elektroonikast ja kaablitest, aga ka tekstiilidest, nagu kardinad, vaibad ja padjad. Nende kemikaalide pidev eraldumine tähendab tavaliselt pidevat kokkupuudet, mistõttu need jõuavad meie organismi nahaga kokkupuutel ja hingamisel.
Klaas, keraamika, roostevaba teras, töötlemata puit ja puuvill (ökosertifikaadiga) on materjalid, mida on tervislik kasutada kokkupuutel toiduga.
Viige värvide, lakkide ja ehitusmaterjalide jäägid jäätmejaama või ohtlike jäätmete kogumispunkti. Ärge valage lakke ega värve kraanikaussi ega tualetti!
Kas mahetoit maitseb paremini?
Plastist ühekorranõud, lõikelauad, mittenakkuvad esemed ja alumiiniumfoolium: igapäevaselt köögis kasutatavad esemed võivad olla ohtlike ainete allikad, mis võivad jõuda teie kehasse sissehingamise, nahakontakti ja toidu kaudu. Hea uudis on see, et vaid mõne lihtsa ja odava tegevusega saate kokkupuudet nende ainetega väga kiiresti ja hõlpsalt vähendada.
Valige mahetoit, et vähendada sissesöödavate pestitsiidijääkide hulka. See kehtib eelkõige kohvi, piimatoodete, liha, õunte, banaanide, tsitruseliste, viinamarjade, kartulite, sibulate ja piparde/ paprikate kohta, kuna tavaliselt kasutatakse nende kasvatamisel palju pestitsiide. Mahetoidu eelistamine on kasulik teie tervisele, aga ka talupidajatele, loomadele ja ökosüsteemidele. Mahetooted tunnete ära ELi lehekujulise mahelogo („Euro-Leaf“) ja ka erinevate riiklike mahemärgiste järgi.
Mida tooted Sinu vannitoas sisaldavad?
Kehahooldustooted (kosmeetika), näiteks kreemid, šampoonid, seebid jms, võivad sisaldada aineid, mis kahjustavad teie hormoonsüsteemi, ärritavad nahka ja hingamiselundeid ning võivad põhjustada allergiat. Juhendis olevate kontrollnimekirjade abil saate muuta oma vannitoa tervise- ja keskkonnasõbralikuks.
Ärge usaldage tootjate keskkonnaväiteid, nagu „ökoloogiline“, “looduslik“ või „orgaaniline“. Internet muudab tootjaettevõtete poliitika ja nn roheväidete kontrollimise lihtsaks, mis võib aidata valida usaldusväärseid, sõltumatute kolmandate osapoolte poolt sertifitseeritud tooteid.
Milliseid loodussõbralikke tooteid valida? Millega oma kodu koristada? Mis ikkagi on tervisele ohtlikud ained ja miks neid toodetes ikka veel on? Millised on usaldusväärsed ökomärgised?
Nendele küsimustele ja ka veel esitamata küsimustele saad vastuse allolevast juhendist.
Võta endale see aeg, et muuta oma kodu ohtlike ainete vabaks. Su tervis tänab sind!