Biomajandus
Biomajandus on taastuva biomassi tootmine ja muutmine peamiselt toiduks, söödaks või ka muudeks biotoodeteks ning bioenergiaks.
Biomajandus hõlmab peaaegu kõiki tööstus- ja majandussektoreid. Peamiselt põhineb see siiski põllumajandusel, kalandusel ja metsandusel ning nendega seotud tööstustel, mis toodavad, majandavad või kasutavad muul moel bioloogilisi ressursse (näiteks toidu-, sööda-, kiu-, paberi-, energia-, keemia-, biotehnoloogiatööstus).
Kui soovid osaleda, anna sellest meile veebivormi kaudu teada!
Maaeluministeerium, Eesti Maaülikool ja TalTech kutsuvad osalema veebiseminaril
„Biomajanduse arengusuunad ja -stsenaariumid“.
Tutvustame Kesk- ja Ida-Euroopa riikide biomajanduse initsiatiivi BIOEAST toetava projekti BIOEASTsUP ja Eesti Teadusagentuuri projekti „ADDVAL-BIOEC: Lisandväärtuse tõstmine ja toorme tõhusam kasutamine biomajanduses ja selle sektorites“ raames läbi viidud küsitluste ja uuringute tulemusi, ootame neile tagasisidet ning arutleme, millised on Eesti biomajanduse arenguvõimalused ja -stsenaariumid.
Seminar on jätkuks 2020. aasta novembris toimunud veebiseminarile „Arendustegevus ja koostöövõrgustikud biomajanduses“.
Kuupäev: 16. veebruar 2021, kell 10:00–12:30.
Palume registreeruda hiljemalt 14. veebruariks.
Link veebinari keskkonnale (Zoom) saadetakse registreerunuile e-kirjaga.
Päevakava:
10.00 |
Sissejuhatus Argo Peepson, Maaeluministeeriumi teadus- ja arendusosakonna nõunik |
10.05 |
Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonisüsteemi valmisolek toetamaks üleminekut ringbiomajandusele Eestis ja teistes BIOEAST algatuse riikides Ants-Hannes Viira, Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor |
|
Tagasiside ja arutelu |
10.35 |
Eesti ja teiste BIOEAST algatuse riikide biomajanduse tugevusi ja arenguvõimalusi käsitleva ankeetküsitluse tulemused Ants-Hannes Viira, Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor |
|
Tagasiside ja arutelu |
11.05 |
Paus |
11.15 |
„Biomajandus – kuidas edasi?“: BIOEAST arenguseire küsitluse kokkuvõte ja stsenaariumite koostamine Rando Värnik, Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika õppetooli professor |
|
Tagasiside ja arutelu |
11.45 |
Eesti biomajanduse majandusliku läbilöögi ja konkurentsivõime kasvatamise spetsialiseerumised ning arengusuunad Marek Tiits, Balti Uuringute Instituut, juhatuse esimees Erkki Karo, TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor |
|
Tagasiside ja arutelu. Kokkuvõte |
12.30 |
Lõpp |
ADDVAL-BIOEC: Lisandväärtuse tõstmine ja toorme tõhusam kasutamine Eesti biomajanduses
Projekti lõpukonverents
26.10.2021 kell 10.00-14.00
Erinevate Tubade Klubi, Telliskivi 60-A1, Tallinn & Zoom
Ajakava
10.00 - Päeva sissejuhatus: Erkki Karo (TalTech)
10.10 - Avasõnad, Siim Tiidemann, Maaeluministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler
10.20 - 10.50 Eesti biomajanduse tänane olukord: Mati Mõtte (TÜ) ja Urmas Varblane (TÜ)
10.50 - 11.30 Eesti biomajanduse tulevik - stsenaariumid ja prognoosid aastasse 2050: Marek Tiits (IBS) ja Erkki Karo (TalTech)
11.30 - 11.45 Sirutus- ja biopaus
11.45 - 12.30 Biomajanduse uued ärimudelid teadusest ja idudest: Liina Joller-Vahter (TÜ), Lauri Vares (TÜ), Aavo Sõrmus (TFTAK)
12.30 - 13.30 Poliitikasoovitused Eesti biomajanduse järgmiseks arenguhüppeks
- Projekti peamised poliitikasoovitused: Erkki Karo (TalTech)
- Arutelupaneel: Siim Tiideman / Argo Peepson (Maaeluministeerium), Urmas Varblane (TÜ), Andre Veskioja (ETKI), Heidi Kakko (BaltCap)
13.30-14.00 Lõuna
ADDVAL-BIOEC on Eesti Teadusagentuuri rakendusuuringute toetusmeetme RITA (valdkondliku teadus- ja arendustegevuse toetamine) ja Euroopa Regionaalarengu Fondist kaasrahastatava projekt, mis kestis 03.2018-10.2021. Projekti veebileht: www.taltech.ee/biomajandus
Parimat,
Head, ettevõtjad, ettevõtluse ja biomajanduse eestvedajad
Kutsume teid osalema Põhja- ja Baltimaade biomajanduse innovatsiooni võrgustiku avaseminaril “Bioettevõtluse arenguhüpe: villast vetikateni”, 17. veebruaril kell 10-13 Tehnopolis.
Üles astuvad biomajanduse ettevõtted Eestist ja Islandilt, kes jagavad oma põnevat ettevõtluslugu ja tutvustavad uuenduslikke tooteid.
Balti- ja Põhjamaade partneritega ellu kutsutud projekti raames tutvustame biomajanduse ärimudeleid Läänemere piirkonnast, korraldame kohtumisi ja õppereise Baltikumis ja Põhjamaades.
Eesti partnerite Maaülikooli, Tehnopoli ja Taltech Mektoryga tahame ette valmistada hüppeplatvormi Eesti ja teiste Balti riikide ettevõtjatele ning luua selle põhjal koostööd Põhjamaadega.
Näeme, et biomajandusel on täita palju suurem roll kestlikus majandusmudelis, kui seda praegu talle omistatakse. Sestap on loodava võrgustiku eesmärk pakkuda ettevõtjatele ja huviorganisatsioonidele tuge uute teadmiste hankimisel, kontaktide loomisel ning turu tundma õppimisel.
Ootan Sindki liituma! Hoogustame koos biomajanduse ettevõtete arengut ja teeme biomajandusest uue majanduse tugitala!
Registreeru siin.
Üritust saab jälgida ka ülekande vahendusel.
Levitage lahkelt ettevõtjate seas!
Biomajandusega seotud sektorite arendamine kuulub Eestis eraldiseisvate valdkondadena Maaeluministeeriumi, Keskkonnaministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi valitsemisalasse.
Maaeluministeeriumi tegevused valdkonnas on suunatud sellele, et kasvatada inimeste heaolu, säilitades või parandades looduskeskkonda ning tagades toidu- ja energiajulgeoleku.
Rakkerühma liikmed ja partnerid
Maaeluministeerium
Keskkonnaministeerium
Haridus- ja Teadusministeerium
Majandus- ja kommunikatsiooniminsteerium
Kui soovid olla osa biomajanduse rakkerühmast ning teemal kaasa rääkida kirjuta meile