Ehitustoodete määrus
Ehitusökosüsteem annab peaaegu 10% ELi lisaväärtusest ja selles on hõivatud ligikaudu 25 miljonit inimest rohkem kui 5 miljonis ettevõttes. Ehitustoodete tööstuses on ELis 430 000 ettevõtet, mille käive on 800 miljardit eurot. Need on peamiselt väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad. Nad on Euroopa piirkondade ja linnade kohalike kogukondade jaoks oluline majanduslik ja sotsiaalne vara.
Hoonete arvele langeb ligikaudu 50% loodusvarade kaevandamisest ja tarbimisest ning üle 30% ELi tekitatud jäätmete aastasest üldkogusest. Lisaks langeb hoonete arvele 40% ELi energiatarbimisest ja 36% energiaga seotud kasvuhoonegaaside heitest.
Ehitustoodete määruse muutmisega tugevdatakse ja ajakohastatakse õigusnorme, mis on kehtinud alates 2011. aastast. Sellega luuakse ühtlustatud raamistik ehitustoodete keskkonna- ja kliimamõju hindamiseks ja sellest teavitamiseks. Uued tootenõuded tagavad, et ehitustoodete kavandamine ja tootmine põhineb tehnika tasemel, et muuta need vastupidavamaks, parandatavamaks, ringlussevõetavamaks ja hõlbustada nende taastootmist.
Samuti lihtsustab see standardiorganisatsioonide tööd ühiste Euroopa standardite loomisel. Suurem turujärelevalve suutlikkus ja selgemad normid ettevõtjatele kogu tarneahelas aitavad kõrvaldada siseturul vaba liikumise takistused. Lisaks pakub läbivaadatud määrus digilahendusi, sealhulgas ehitustoodete andmebaas ja digitaalne tootepass, halduskoormuse vähendamiseks, eelkõige VKEde jaoks.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu ehitustoodete määruses on sätestatud ehitustoodete ühtlustatud turustustingimused. Ehitustoodete määrusega tagatakse ehitustoodete ühtse turu tõrgeteta toimimine ning nende vaba liikumine ELis ühtlustatud tehniliste kirjelduste abil, milles sätestatakse ühine tehniline keel ehitustoodete toimivuse (nt tuletundlikkus, soojusjuhtivus või heliisolatsioon) katsetamiseks ja selle kohta teabe esitamiseks.