Ringdisaini praktiseerivad ettevõtted

Ringdisaini ehk ökodisaini roll on toodetele ja teenustele uuenduslike lahenduste loomine, rõhutades loodusvarade mõistlikku tarbimist, jäätmete vähendamist ja uute innovaatiliste ärimudelite loomist. Nutikalt disainides on võimalik sama ressursi eest rohkem toota. 

Tooted disainitakse ja ehitatakse nii, et toimub toodete, nende komponentide ja materjalide korduvkasutamine ja taastamine selle asemel, et muuta need jäätmeteks. Ringdisaini eesmärk on vähendada vajadust uue, loodusest tuleva tooraine järele ning tagada, et loodusesse tagasi jõudvad ained ei avaldaks survet keskkonnale.

Lindström

Tekstiilide renditeenuse ettevõte Lindström järgib ringmajanduse põhimõtteid, et vähendada materjalikulu, tegevuskulusid ja jäätmete hulka ning seeläbi ka ettevõtte enda ja selle teenindatavate klientide tegevusest tekkivat ökoloogilist jalajälge. Lindström valmistab vastupidavast materjalist läbimõeldud disainiga tekstiilitooteid ning hooldab ja parandab neid, et tagada nende võimalikult pikk eluiga. 

Enamus Lindströmi tekstiilitoodetest saab oma elutsükli lõppedes uue elu – õlilappidest õlimatid, õlimattidest imamispoomid, hotellitekstiilidest puhastuslapid, froteerättidest uued rõivad, tööriietest kaelarätid, ostukotid, majade isolatsioon, vaipadest asfalt, poksikoti täide jne. Lisaks materjaliringlusele on ettevõtte jaoks oluline märksõna ka jäätmete taaskasutus. Näiteks on Lindströmi pesumajades leitud viis isegi vee taaskasutamiseks– töörõivaste loputusvesi sobib hästi näiteks porivaipade eelpesuks.

lindströmi tekstiilide kasutus tööriiete näitel 

Gelatex
Gelatex toodab nahasarnast tekstiili. Nende tooted valmistatakse liha- ja ka nahatööstuse jääkidest toodetud želatiinist, võimaldades materjali teha ka kontidest ja andes suurema väärtuse muidu raisku läinud ressurssidele. Gelatexi materjal on keskkonnasõbralik, kemikaalivaba, kergesti skaleeritav, 50% odavam kui nahk, omadustelt peaaegu identne nahale. Tehnoloogia võimaldab kasutada ühelt loomalt 5 korda rohkem materjali.

Gelatexi tootenäidis

Neular
Neular on taaskasutatud plastikust ehitusmaterjalide tootja. Nende tootevalikus on terrassilauad, välimööbel, aialipid, lille-, liiva- ja kasvatuskastid ning müratõkked maanteede äärde. Lamineeritud plastlaudadel on puiduga võrreldes pikem eluiga.

Neular OÜ annab plastjäätmetele uue elu: 2 km müratekkeseina sisaldab ligikaudu 240 tonni plastjäätmeid, mis tähendab 12 miljonit kilekotti või 48 miljonit jogurtitopsi.

Neulari loodud materjalist müratõkke sein

Stella Soomlais
Koduleht
Stella Soomlais loob tooteid ringluspõhimõttel, et hiljem saaks detaile lihtsalt vahetada ning kasutatud toote materjali uuteks aksessuaarideks disainida. Just seepärast on Stella Soomlaisi kandekotid kokkukruvitavad, neilt ei leia pealeõmmeldud taskuid ega dekoreerivaid elemente – kõik see pühitseb eesmärki hiljem materjali maksimaalselt uuele elule aidata.

Toom Tekstiil
Toom Tekstiil on välja arendanud tekstiilijäätmete töötlemise ja taaskasutamise süsteemi. Ettevõte toodab kodutekstiili, madratseid ja mittekootud materjale.
 
toomtekstiil
UPMADE
Koduleht
UPMADE’i tarkvara aitab riideid toota nii, et midagi ei lähe raisku. Eesmärk on vähendada globaalse tekstiili- ja moetööstuse keskkonnamõju tootmisjääkide ärakasutamise kaudu. Tekstiilijääkide vähendamisest võidavad kõik: brändiomanikust tellija saab kasumlikud keskkonnasõbralikud tooted; tootja jääkide käitlemise asemel tulu toodangu eest ja keskkond võidab uute materjalide tootmise vältimisest. 

 

Paranduskelder
Kogu Paranduskeldri idee sai alguse ootamatust juhustest ning mõnusatest kokkusattumustest. Arendus toimub ajal mil eestvedajatel on toimumas elulised muutused. Sünnivad lapsed, ostetakse kodusid, vahetatakse töökohti, lõpetatakse koole. Paranduskeldrit arendavad inimesed omal vabal ajal päevatöökoha või kohustuste kõrvalt. Eesmärgiga rajada töökoda kogukonnale, kuhu inimesed saavad tulla ise aktiivselt panustama ning oma vaimus olevaid ideid realiseerima.
Vaata videosi nende Youtube kanalilt PARANDA
 
Paranduskelder